Wygasłe patenty – Plakat z Domeny Publicznej

Dwa słowa akapity wstępu

Otwarta Pracownia w końcu jest otwarta!

Trochę czasu zajęło nam, żeby stanąć tu gdzie obecnie jesteśmy. Jako CIS – Centrum Inicjatyw Społecznych działamy już od 28 lat, jako KUSiK – Śląski Klaster Usług Społecznych i Kulturalnych od roku, a OP powstaje przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury od czterech miesięcy. Ale nareszcie możemy zacząć dzielić się z Wami tym, co udało nam się wypracować 🙂 

Pracownia Otwartych Zasobów

Nasza pracownia ma wiele odsłon, i tak pod adresem Zdrowie.OtwartaPracownia.org znajdziecie projekty związane ze zdrowiem a pod Emocje.OtwartaPracownia.org projekty psychologiczne i relaksację. Na głównej stronie będziemy jednak starali się przygotowywać dla Ciebie materiały o  narzędziach do codziennej pracy twórczej, niezależnie od tego czy jesteś artystą, społecznikiem, przedsiębiorcą czy hobbystą. Na pierwszy ogień bierzemy prawa autorskie a przede wszystkim otwarte licencje, umożliwiające korzystanie z ogromnej biblioteki utworów w pełni legalnie i bez żadnych dodatkowych opłat.

I jedziemy z tematem

Patent

Patent jest to ograniczone w czasie i przestrzeni prawo do korzystania z opracowanego rozwiązania technicznego zgłoszonego do zastrzeżenia. W skrócie, chodzi o to, żeby zapewnić sobie czas na wdrożenie, rozwój i zarobienie na naszym wynalazku. Jak wspominałem patent ma swoje ograniczenia i jest ich całkiem sporo.

Po pierwsze czas, patentu udziela się w większości krajów na świecie na okres maksymalnie 20 lat, maksymalnie bo może on wygasnąć znacznie wcześniej w wypadku nie opłacania przez zgłaszającego cyklicznych opłat.

Po drugie przestrzeń gdyż patent jest przyznawany na obszarze danego kraju lub na mocy umów międzynarodowych kilku państw. Na mocy Konwencji Paryskiej przez rok od pierwszego zgłoszenia autor ma prawo do zabezpieczenia swoich praw również w innych krajach poprzez zgłoszenie w nich kolejnego wniosku patentowego. Czyli jeśli ktoś opatentuje swój wynalazek wyłącznie w Polsce, to po roku bez problemu można wykorzystywać go chociażby w Czechach, na bazie pierwotnej dokumentacji patentowej.

I tutaj dochodzimy do samej dokumentacji właśnie, która w momencie zgłoszenia wniosku do urzędu patentowego zostaje opublikowana, a jako że stanowi dokumentację techniczną, nie jest chroniona prawem autorskim i przechodzi na własność ogółu, czyli de facto do domeny publicznej (z wyłączeniem opracowań artystycznych, jednak trudno sobie wyobrazić artystyczną dokumentację techniczną 😉 ). 

Tak więc o ile sama dokumentacja jest dostępna praktycznie niemal natychmiast po przyjęciu wniosku w urzędzie i można z niej bez przeszkód korzystać w celach badawczych czy na własny użytek, o tyle z komercyjnym wykorzystaniem jej składników warto zaczekać do wygaśnięcia ochrony patentowej. 

Szkice patentowe w popkulturze

Dokumentacja techniczna kultowych urządzeń jest nie tylko ciekawym źródłem wiedzy ale i obiektem westchnień pasjonatów. świetnym przykładem są tutaj rysunki techniczne skafandrów czy lądowników z misji Apollo czy chociażby kultowych klocków LEGO. Plakaty z tymi grafikami sprzedają się w tysiącach egzemplarzy, nie wspominając już o koszulkach, kubkach, butach i innych gadżetach czerpiących z tych  źródeł. Nic w tym dziwnego, skoro wspomniana dokumentacja rozpala wyobraźnię ogromnej rzeszy ludzi a jest  przy tym ogólnodostępna, również do zastosowań komercyjnych.

Jeśli zatem masz ochotę zawiesić w swoim salonie kawałek historii światowego dorobku technicznego, nie wahaj się stworzyć własnego plakatu chociażby używając techniki postarzania, o której opowiadam w pierwszym odcinku Otwartej Pracowni.

Powyżej i na potrzeby filmu użyłem patentu: „Toy building bricks”

Autorzy: CLARENCE LEONARD MEEHAN i DOUGLAS PATTERSON

Źródło: https://worldwide.espacenet.com/patent/…

Licencja: Praca dostępna w Domenie Publicznej na podstawie wygaśnięcia patentu.

Nr i data zgłoszenia patentu: GB788697A • 1958-01-08

Patentów możesz szukać na stronie Europejskiego urzędu patentowego: https://www.epo.org, ale też w specjalnej sekcji wyszukiwarki Google: https://books.google.com/advanced_patent_search

 

Owocnych łowów i do zobaczenia w kolejnych odcinkach!

Leszek Losza